RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Hidup Bersama Di Sekolah dan Masyarakat.
d) Aktiviti Kejiranan- Bergotong- royong : Kitar Semula
Tema SDP - Kemasyarakatan
Mata Pelajaran : Pendidikan sivik dan kewarganegaraan
Tahun : 6
Masa : 60 minit
Tajuk : Kitar Semula
Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar
(Objektif) boleh:
i. mengelaskan bahan buangan kepada bahan boleh
dikitar semula dan bahan yang tidak boleh dikitar
semula.
ii. menjalankan aktiviti mengitar semula bahan buangan
ditetapkan berpandukan bahan yang diberi.
Pendekatan P&P : Konstruktivisme
Penerapan Nilai : i. Menghargai kewujudan alam sekitar
ii. Bertanggungjawab
iii. Kerjasama
Kemahiran : i. Memerhati
ii. Membuat inferens
iii. Berkomunikasi
iv. Mengelas
KBKK : i. Mengumpul maklumat
ii. Menjana idea
iii. Menghubung kait
iv. Membanding dan membeza
v. Merumus
Kecerdasan Pelbagai : i. Interpersonal
ii. Intrapersonal
iii. Logikal
Media Pengajaran : i. Surat khabar
ii. Carta lagu
iii. LCD
iv.Radio
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar pernah menggunakan buangan yang telah
dikitar semula.
PERKARA | ISi PELAJARAN | AKTIVITI | SUMBER | CATATAN SDP |
Set induksi ( 5 minit ) | Menonton klip video “ Kitar Semula “ |
| Ø LCD Ø Video KBKK Ø Hubungkait Ø Inferens | Ø Gabungjalin mata pelajaran Sains dan Muzik |
Langkah 1 ( 15 minit ) | 1. Penerangan tentang bahan yang boleh di kitar semula | 1. Guru menjelaskan tujuan aktiviti dan tajuk pengajaran . 2. Guru membawa murid ke tapak pembuangan sampah di sekolah. 3. Guru meminta murid mengenalpasti bahan buangan yang terdapat di kawasan itu. 4. Murid mengumpul bahan buangan yang boleh dikitar semula contoh : botol, kertas, tin. 5. Murid mengelaskan bahan buangan mengikut kartogeri. - Biru -- kertas - Coklat -- kaca - Jingga -- tin | Ø Bahan maujud KBKK Ø Pencetusan idea Ø Banding beza Ø Hubungkait | > Pergerakan Lokomotor & bukan lokomotor Seni visual - Mengenal warna |
Langkah 2 ( 15 minit ) | Ø Projek kitar semula kertas ( membuat carta skrap ) | 1. Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan . 2. Guru memberikan gambar bahan-bahan yang boleh dikitar semula secara rawak kepada setiap kumpulan. 3. Murid diminta mengelas gambar dan menampal dalam carta skrap 4. Guru memasang muzik untuk mengiringi murid melakukan aktiviti | KPS Ø Memerhati Ø Inferens Ø Komunikasi Ø Mengelas KBKK Ø Menjana idea Ø Menghubung Kait Ø Membanding beza | -Seni Visual Buku skrap -Pergerakan-pjk mengelaskan -Muzik |
Langkah 3 (15 minit ) | 1. Perbentangan | 1. Guru meminta beberapa orang pelajar membentangkan hasil dapatan kumpulan masing- masing. 2. Guru memberikan penerangan dan pengukuhan. | Kecerdasan Pelbagai Ø Interpersonal Ø Intrapersonal Ø Logikal | Ø Gabungjalin mata pelajaran Sains dan Seni |
Penutup / Kemuncak ( 5 minit ) |
“ Hijau” |
senikata lagu. | Ø carta senikata lagu Ø LCD Ø Lagu KBKK | Ø Gabungjalin mata pelajaran Sains dan Muzik |
Tiada ulasan:
Catat Ulasan